logo

Osobnost Lubomíra Mátla – program

Dvoudenní reminiscence s pátečním koncertem na JAMU a sobotním setkáním sboristů, žáků, kolegů a přátel Lubomíra Mátla. V brněnském Besedním domě si připomeneme jméno významného sbormistra, který zemřel v době, kdy nám tehdejší platná nařízení nedovolila rozloučit se s ním podle našich představ. Vzpomínání na nevšedního muže, který tisícovkám ryzích amatérů i profesionálů zkrášlil značnou část života a nesmazatelně se zapsal do mnoha hudbymilovných srdcí.

Program vzpomínkových večerů na Lubomíra Mátla

 • MÁTLŮV HLAS – pátek 26. 5. v 18.00, aula JAMU

  Sbor JAMU, Brněnský akademický sbor, Vox Iuvenalis

  Připomínka pedagogické činnosti prof. Lubomíra Mátla. Vystoupí cvičný sbor JAMU za řízení jednoho z posledních Mátlových žáků Jana Ocetka, který navazuje na veselkovskou sborovou tradici (prof. Lubomír Mátl byl snad nejúspěšnější Veselkův žák). Dále vystoupí sbor Vox Iuvenalis a Brněnský akademický sbor za řízení Pavla Šnajdra.

  Vstupné: 100 Kč (50 Kč senioři a studenti)

 • MÁTLOVO VELMI POZDNÍ ODPOLEDNE aneb „Sborový mág Lubomír Mátl“ – sobota 27. 5. v 17.00, Besední dům (výstava od 16.00)

  Brněnský akademický sbor, Pěvecké sdružení moravských učitelů, Mátlův akademický sbor, členové Pražského filharmonického sboru, Moravského komorního sboru, prof. Miloš Štědroň, doc. Vladimír Richter, sólisté a komorní orchestr řízený žáky prof. L. Mátla.

  Druhý večer je koncipován jako přátelské setkání všech, kteří měli Lubomíra Mátla rádi, ať to byli amatérští nebo profesionální sboroví pěvci, přátelé hudebníci, skladatelé, kolegové, muzikologové etc. Nejde vpravdě o koncert v tradičním pojetí, byť se samozřejmě bude zpívat celý večer: vystoupí PSMU, BAS, MAS i členové PFS, PKS, Moravského komorního sboru, sboru Camera Chabra, komorní orchestr a sólisté, zejména Mátlovy dcery Barbora, Tereza, Alžběta, Markéta a Marie. Připomeneme též skladatele Arnošta Parsche s jeho velmi obtížným, leč originálním a vděčným sborem „Víno“. Moderátoři prof. Miloš Štědroň a doc. Vladimír Richter zavzpomínají na své zážitky a zkušenosti se slavným kolegou a učitelem. Ve foyeru bude panelová výstavka ze života Lubomíra Mátla.

Na setkání, připravované bývalými členy BASu, se finančně podíleli sami návštěvníci i účinkující z řad zpěváků, kolegů a přátel našeho maestra prostřednictvím darů na transparentní účet. Za celoživotní propagaci jména Leoše Janáčka ve světě akci podpořila i Nadace Leoše Janáčka. Všem dárcům velice děkujeme!

BAS – Brněnský
akademický sbor

info@brnenskyakademickysbor.cz
776 843 490